Neden Sosyal Medyaya İhtiyacım Var ?

Küçük, yerel bir işlem gerçekleştiriyor veya küresel, kurumsal düzeyde bir oluşumu izliyor olsanız da yukarıdaki istatistikler şunu açıkça ortaya koyuyor: Müşterileriniz çevrimiçi dünyada!

Sosyal medya ihtiyacının başlıca nedenlerinden biri de, geleneksel pazarlama yöntemleri tarafından istenilen hedef kitlenin tam olarak yakalanamaması ve yüksek maliyetler gerektirmesi oluyor. Sosyal medya pazarlaması ile çok daha düşük bütçeler ayırarak doğru hedef kitleye daha hızlı ve etkili şekilde ulaşılabiliyor.

Blog

Sosyal medya sayesinde marka ve potansiyel müşteriler arasında çift taraflı etkileşim sağlanıyor. Bir müşteri bir ürünle alakalı sorun yaşadığında; marka sorundan hemen haberdar olup harekete geçebiliyor. Böylece kriz, fırsata dönüştürülüyor ve müşteri memnuniyeti en üst seviyelere taşınabiliyor. Aynı zamanda sosyal medya sayesinde markalar, hedef kitlelerini ve müşterilerini daha iyi tanıyabiliyor.

Sosyal medya pazarlama kanallarında, reklamların ve etkileşimlerin satışa dönüşmesini sağlamaya yardımcı çok sayıda araç bulunuyor. Böylece markalar, e- ticaret sitelerinin satışlarını artırabiliyor. Bir e-ticaret sitesi bulunmasa dahi marka bilinirliği sayesinde müşterilerin alışveriş yapacakları zaman akıllarına gelen ilk marka olma ayrıcalığı sunuluyor. İşletmeler; sosyal medyada normalde varlıklarından haberdar dahi olamayacakları müşterilere ulaşabiliyorlar.

Sosyal medyanın neden geçici bir şey olmadığının en güzel örneği, kanıtı budur. İnsanlar sosyal medya araçlarını günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak aldılar. Bu da medya araçlarını gelip geçici bir trend olmaktan çıkarıp geleceğin ta kendisi haline getirmektedir.

  • Hedef kitlenizdeki potansiyel müşterilerle doğrudan etkileşim.
  • Geleneksel yöntemlere göre daha uygun maliyetler.
  • Müşteri memnuniyetinde olumlu etki.
  • Satış performansında artış.
  • Marka bilinirliği & görünürlüğünde artış.